Oprogramowanie dedykowane kluczem do sukcesu firmy

Oprogramowanie dedykowane warto zamówić w sytuacji, w której nie ma rozwiązań spełniających wymagania naszego przedsiębiorstwa. Taka sytuacja ma miejsce bardzo często w przypadku firm zajmujących nisze rynkowe. Dobrze jednak przyuważyć, że firmy z działu w którym występuje spora rywalizacja mogą się skusić na kupienie produktu jakim jest oprogramowanie dedykowane. Jeśli przedsiębiorstwo ma ciekawy pomysł to może w ten sposób zostawić konkurencję daleko w tyle, gdyż pierwszy będzie mieć aplikację napisaną specjalnie dla niego, które usprawni jego działanie.

Ile się płaci za program pod klienta

Nie ma ustalonej jednakowej stawki. Jest to zależne od rozmiaru aplikacji i firmy u której zamawia się projekt. Jest przyjęte, że średnia stawka za dzień pracy dewelopera wynosi 600 zł. Przy projekcie trwającym 2 miesiące daje to 24 tys. zł. Dla jednych przedsiębiorstw będzie to dużo dla pozostałych mało. Jedno jest pewne – ta kwota musi się zwrócić. Może być to zwrot w postaci szybszej realizacji zamówień, lepszego raportowanie itp. Każda z tych sytuacji ma przecież rzeczywiste przełożenie na pieniądze.

Jak wygląda proces tworzenia dedykowanego systemu

Cały proces powinna poprzedzać dogłębna analiza potrzeb klienta. Odbywają się rozmowy z ludźmi zatrudnionymi w firmie na wszystkich szczeblach. W szczególności z użytkownikami systemu, po to żeby wiedzieć czego oni potrzebują. Etap ten kończy się dokumentem z wymaganiami do programu na zamówienie. Prawie zawsze podpisuje się umowę, żeby rozwiać ewentualne wątpliwości co aplikacja ma robić, a czego nie. Następny etap to pisanie funkcjonalności, w czasie którego efekty pracy są pokazywane klientowi. Po etapie implementacji następuje odbiór. Jeśli przedsiębiorstwo nie ma zastrzeżeń, co do działania dedykowanej aplikacji to podpisuje protokół odbioru i otrzymuje aplikację oraz fakturę.

Nie zawsze jednak sytuacja przebiega tak kolorowo jak zostało to opisane powyżej. Różne źródła podają, że około 60% projektów informatycznych kończy się porażką. Jeśli jednak proces tworzenia systemu zakończył się dobrze to jest to niewątpliwe wyróżnienie firmy na tle konkurencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *